Pałace w Polsce - niezbyt znane, a warte zwiedzenia

Pałac w Pławniowicach Pałace tworzą ciekawą grupę zabytków, którym trudno jest się oprzeć. Wiele z nich wciąż zachwyca swymi bryłami i pięknymi wnętrzami, wiele z nich intryguje swoją historię. Które z nich mogą się dla nas stać kuszącymi celami krajoznawczej wycieczki? Oto kilka ważnych, choć niezbyt dobrze znanych zabytkowych pałaców w Polsce, którymi warto się zainteresować.

10. Pławniowice

Pałac w Pławniowicach jest jedną z cenniejszych architektonicznych perełek województwa śląskiego. Rezydencja Ballestremów jest jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki w rejonie Gliwic, a bliskość Jeziora Pławniowickiego stanowi dodatkową zachętę do odwiedzenia obiektu. Co można tu zobaczyć? Pochodzący z końca XIX wieku pałac, zachwycający swoimi wnętrzami i kaplicą, Dom Kawalera oraz park krajobrazowy, po którym można spacerować do woli.

9. Stuchowo

Kto w czasie wycieczki po terenie Pomorza Zachodniego będzie chciał zobaczyć ciekawy pałac, ten powinien odwiedzić Stuchowo. Tutejsza rezydencja jest interesującym przykładem neorenesansowej budowli z połowy XIX wieku. Pierwotnie służyła rodzinie von Plötzów, po II wojnie światowej stała się siedzibą dyrekcji PGR-u. Obecnie pałac jest wykorzystywany jako szkoła, jednak turyści mogą oglądać go z zewnątrz oraz spacerować po otaczającym go  parku. Jest on jednym z najpiękniejszych parków na terenie Pomorza Zachodniego, a spacer po jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

8. Pilica

Pałac w Pilicy jest jednym z ciekawszych obiektów na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Choć jego wnętrza nie są dostępne dla gości, a obiekt od lat niszczeje, historycy architektury chętnie poświęcają mu swój czas  i oglądają jego najbliższe otoczenie. Pałac w Pilicy może się pochwalić fortyfikacjami bastionowymi, które - mimo wieloletnich zaniedbań - wciąż robią duże wrażenie na miłośnikach budowli o charakterze militarnym.

Pałac w Pilicy
Pałac w Pilicy

7. Sorkwity

Neogotycki pałac w Sorkwitach to ciekawa budowla, która skutecznie przyciąga uwagę turystów odwiedzających Warmię i Mazury. Rezydencja ta powstała w połowie XIX wieku i pierwotnie służyła jako siedziba pruskiego rodu szlacheckiego von Mirbach. Sama budowla intryguje swym angielskim stylem, a liczne wieże, sterczyny i krenelaże skutecznie przyciągają uwagę. Wielkie wrażenie może też zrobić pałacowy park z wiekowym drzewostanem i malowniczymi alejkami spacerowymi.

6. Lubostroń

Pałac hrabiego Skórzewskiego jest jednym z ciekawszych obiektów, z jakimi spotkamy się w trakcie wycieczki po pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Klasycystyczna budowla przyciąga uwagę dość charakterystycznym portykiem oraz okrągłą trzykondygnacyjną salą, którą zdobią piękne sztukaterie. Na uwagę zasługują też pałacowe wnętrza, w których zachowała się ciekawa dekoracja malarska. Dziś część pałacowych pomieszczeń jest udostępniana turystom, dzięki czemu każdy z nas może nacieszyć się pięknem tej budowli i lepiej poznać jej dzieje.

Pałac w Lubostroniu
Pałac hrabiego Skórzewskiego

5. Jabłonów Pomorski

Pałac Narzymskich w Jabłonowie Pomorskim, obecnie służący jako  dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wzniesiony w połowie XIX wieku, stanowi interesujący przykład neogotyckiej architektury. Uwagę przyciągają wieże i baszty o różnej wysokości, krenelaże i kolumny, które swoją formą nawiązują do stylu romańskiego. Całość robi wrażenie - nie tylko na miłośnikach sztuki.

4. Otwock Wielki

Barokowa rezydencja rodu Bielińskich to jedna z cenniejszych perełek XVII-wiecznej architektury, z jakimi spotkamy się w trakcie wycieczki po województwie mazowieckim. Zbudowany według projektu Tylmana z Gameren, rozbudowany przez Pawła Fontanę, do dziś zachwyca pięknymi elewacjami i wnętrzami. Od 2004 roku w pałacowych murach mieści się Muzeum Wnętrz, dzięki czemu każdy z nas może na własne oczy przekonać się o wyjątkowości rezydencji Bielińskich i poznać jej dzieje.

Pałac w Otwocku Wielkim
Barokowa rezydencja rodu Bielińskich

3. Korbielowice

Pałac opatów klasztoru św. Wincentego w Korbielowicach jest jednym z ciekawszych zabytków architektury, z jakimi spotkamy się podczas wycieczki w rejonie Wrocławia. Powstał on w miejscu, w którym już w XIV wieku stała budowla obronna. W początkach XV wieku kupił ją opat Andreas Rügler, przez co tereny dzisiejszych Korbielowic stały się własnością klasztoru św. Wincentego na Ołbinie. Obecny, barokowo-eklektyczny pałac, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Od początku XIX wieku aż do wybuchu II wojny światowej pałac należał do Blücherów - potomków pruskiego feldmarszałka, który otrzymał Korbielowice jako nagrodę za zasługi w walkach z Napoleonem. Dziś pałac jest obiektem prywatnym i służy jako hotel, restauracja i siedziba klubu golfowego.

2. Dobrzyca

Dla tych, którzy interesują się historią wolnomularstwa na ziemiach polskich, atrakcyjnym obiektem stanie się Dobrzyca i tutejszy pałac gen. Augustyna Gorzeńskiego. Ta klasycystyczna budowla wciąż zachwyca swą formą, a otaczający ją park może na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie. Od 2005 roku obiekt ten znany jest jako Muzeum Ziemiaństwa, które zajmuje się  upamiętnianiem dziedzictwa historycznego i kulturalnego ziemiaństwa polskiego. Na zwiedzających czeka tu ciekawa ekspozycja oraz szereg wydarzeń kulturalnych.

1. Walewice

Pałac w Walewicach to ciekawy zabytek, którego historia zaczyna się w XVIII wieku. Do dziś miejsce to kojarzone jest z Marią Walewską oraz największą w Polsce stadniną koni rasy półkrwi angloarabskiej. Pałac, znany dzięki historii o romansie pani Walewskiej z cesarzem Napoleonem, obecnie służy jako elegancki hotel. Klasycystyczna budowla zachwyca swoją bryłą i pięknym otoczeniem, a wizyta w tym miejscu dla wielu z nas będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Pałac w Walewicach
Pałac w Walewicach

Pałace w Polsce zachwycają swoim bogactwem oraz różnorodnością. Wycieczki śladem takich zabytków będą dla wielu z nas fascynującą przygodą, a jednocześnie zachwycającą lekcją historii.

Komentarze