Zamek Królewski w Niepołomicach - "drugi" Wawel

Zamek Królewski w Niepołomicach - dziedziniecZamek Królewski w Niepołomicach jest jedną z najpiękniejszych rezydencji, jakimi może się pochwalić Małopolska, jest też niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. To zamek, który z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Zamek w Niepołomicach i jego dzieje

Zamek w Niepołomicach jest przede wszystkim miejscem, które może się pochwalić ciekawą historią. Znany jako "drugi Wawel", jest jedną z wielu cennych pamiątek po rządach króla Kazimierza Wielkiego. Budowla, która powstała nad pradoliną Wisły, miała być przede wszystkim rezydencją myśliwską oraz doskonałym punktem wypadowym na tereny pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek ten od samego początku był też obiektem o cechach obronnych.

Co wiemy o najstarszej budowli stojącej w tym miejscu?

Wiadomo, że początkowo zamek w Niepołomicach mógł się pochwalić trzema wieżami, budynkami mieszkalnymi oraz murami kurtynowymi, które miały otaczać dziedziniec. W czasach Władysława II Jagiełły, Zygmunta I Starego oraz Zygmunta II Augusta zamek został rozbudowany. Wiadomo, że rezydencja ta dość szybko zaczęła pełnić ważną rolę. Z dokumentów wynika, że w czasach króla Jagiełły Niepołomice stały się miejscem organizacji zjazdów koronnych, wiadomo też, że odbywały się tu sądy. Ważną rolę odegrał zamek w latach 20-tych XVI wieku, kiedy to w pobliskim Krakowie szalała epidemia. Spokojne i bezpieczne Niepołomice stały się w tym czasie schronieniem dla króla i jego rodziny.

Ważnym okresem w dziejach zamku w Niepołomicach była połowa wieku XVI oraz gruntowna przebudowa zamku, jaką przeprowadzono z woli króla Zygmunta Augusta. Prace, które przebiegały pod kierunkiem Tomasza Grzymały oraz artysty rzeźbiarza Santi Gucci, przemieniły zamek obronny w piękną rezydencję. Z czasem zamek doczekał się kolejnej ozdoby - pięknych ogrodów, których założenie było zasługą królowej Bony. Co działo się z zamkiem z kolejnych wiekach? Wiadomo, że od końca XVI stulecia, zamek ten dość często zmieniał swych właścicieli. Rządzili nim m. in. panowie z rodu Curyłów, Branickich, Lubomirskich. Po potopie szwedzkim zamkiem władali jeszcze królowie August Mocny i August III, dzięki którym udało się zabezpieczyć zamek przed dalszym zniszczeniem.

W okresie zaborów zamek stał się własnością Austriaków, którzy przemienili tę piękną rezydencję na koszary. Jeszcze przed I wojną światową zamek ten zmienił się w budynek, pełniący jednocześnie funkcje mieszkaniowe i magazynowe. Dopiero w latach 90-tych XX wieku możliwe stało się rozpoczęcie kompleksowych prac, dzięki którym zamek ten mógł odzyskać swój piękny wygląd. Dziś jest on jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Krakowa oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Niepołomicach.

Zamkowe tajemnice, czyli co można zobaczyć w trakcie zwiedzania niepołomickiego zamku

Zamek w Niepołomicach to wspaniałe wnętrza oraz cenne eksponaty, które znajdują się pod opieką Muzeum Niepołomickiego. Zamek ten może się pochwalić ciekawa kolekcją obrazów i rzeźb, ciekawym dziedzińcem oraz wystawami, dzięki którym można lepiej poznać i dzieje zamku, i miasta, którego początki są ściśle związane z osadą służebną, rozwijającą się wokół zamku. Największe emocje budzi tu jednak czakram - jeden z gruczołów Ziemi i źródło zbawiennej dla człowieka energii. Dziś jest on jednym z tych elementów, dzięki którym zwiedzanie zamku w Niepołomicach staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem dla każdego turysty.

Wizyta w Niepołomicach będzie niezwykłym doświadczeniem dla każdego miłośnika historii i sztuki. Tutejszy zamek jest wyjątkowym dziełem sztuki oraz cennym zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie.

Komentarze