Szczecin i jego okolice - atrakcje, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

SzczecinSzczecin i jego okolice to wyjątkowo atrakcyjna dla turystów część Polski. Wspaniałe krajobrazy oraz miejscowości pełne niezwykłych zabytków sprawiają, że każdy z nas może tu urządzać ciekawe wycieczki o charakterze krajoznawczym. Kuszą też liczne atrakcje o charakterze przyrodniczym, którym również warto poświęcić nieco uwagi.

Szczecin ma się czym pochwalić, a czekające na jego terenie atrakcje mogą oczarować nas swym pięknem i historyczną wartością. Szczecin bez wątpienia zalicza się do tych ośrodków miejskich, które mogą się okazać dla każdego z nas wspaniałym celem wycieczki.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wędrówek po terenie Szczecina?

Szczecin to przede wszystkim słynne Wały Chrobrego, znane i cenione jako wspaniały punkt widokowy oraz miejsce idealne na rekreacyjne spacery. Wały te liczą sobie 500 metrów długości, a podziwiany z nich Szczecin prezentuje się wspaniale. Bazylika archikatedralna świętego Jakuba jest z kolei miejscem, którego nie mogą pominąć miłośnicy architektury sakralnej. Dlaczego? Bo to nie tylko jedna z najpiękniejszych, ale i największych budowli sakralnych na ziemiach polskich. Wzniesiona w XIV i XV wieku świątynia jest jednocześnie jedną z najciekawszych budowli gotyckich w Polsce, zatem zwiedzenie jej stanowi jedno z najważniejszych zadań dla turystów goszczących w tym mieście. Turyści zafascynowani historią koniecznie powinni odwiedzić tereny Wzgórza Zamkowego. Tu, nad Odrą, czeka na nich kolejny cenny zabytek. To renesansowa siedziba rodu Gryfitów, która powstała w miejscu słowiańskiego grodu w XIV wieku. Dziś Zamek Książąt Pomorskich jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części kraju, a turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Wiele cennych zabytków czeka też na terenie Starego Miasta. Wśród znajdujących się tu perełek dawnej architektury, na szczególne wyróżnienie zasługuje XV-wieczny gmach Ratusza Staromiejskiego. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Historii Szczecina, którego zwiedzenie jest wspaniałą lekcją historii oraz szansą na zobaczenie zabytkowych wnętrz dawnej siedziby władz miejskich. Nie brak tu również pięknych kamienic, które zachwycają swymi elewacjami oraz pięknymi detalami. Miłośnicy mieszczańskiej architektury koniecznie powinni zobaczyć Kamienicę Loitzów - jedną z najciekawszych budowli, jakimi może się pochwalić Szczecin. Powstała ona w I połowie XVI wieku i jest dziś uznawana za jeden z ciekawszych przykładów stylu gotyckiego w architekturze świeckiej.

Brama Królewska i Portowa to kolejne atrakcje, których w trakcie wycieczki po terenie Szczecina nie można pominąć. To dawne fortyfikacje miejskie oraz cenne pamiątki z dawnych czasów, które do dziś urzekają swym pięknem. Innym zabytkiem tego typu jest Baszta Panieńska - jedna z najważniejszych wizytówek miasta. Gmach Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich, znany też jako Dom Ziemiaństwa, Pałac Pod Globusem oraz zabytkowe zabudowania fabryczne na terenie Szczecińskiej Wenecji - oto kolejne ciekawe obiekty, którymi może nas zachwycić Szczecin. I im warto się uważniej przyjrzeć, gdyż każdy z tych obiektów ma unikalny charakter i ogromną wartość.

A co z tymi turystami, którzy w czasie wycieczki po tym mieście chcą lepiej poznać jego dzieje? Dla nich wspaniałą atrakcją może się okazać Muzeum Narodowe w Szczecinie. Placówka ta może się pochwalić wspaniałymi zbiorami, dzięki którym można zdobyć wiele ciekawych informacji z zakresu historii, etnografii oraz numizmatyki.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w rejonie Szczecina?

Jedną z największych osobliwości w pobliżu miasta Szczecina jest Puszcza Bukowa. Ten kompleks leśny może zachwycić każdego. Na jej terenie znajduje się miejscowość Glinna, która jest wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika przyrody. Dlaczego ta miejscowość jest tak atrakcyjna? Bo tu znajduje się jeden z najpiękniejszych i najstarszych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Założony w latach 20. XIX wieku, znany jest przede wszystkim z potężnych mamutowców. Kuszą również znajdujące się na terenie ogrodu jodły oraz cyprysiki, choć i inne gatunki roślin mogą zachwycać turystów odwiedzających to miejsce. Inną przyrodniczą ciekawostką może się pochwalić Nowe Czarnowo. Tu największą atrakcją jest Księżycowy Gaj, czyli sosnowy las pełen stuletnich drzew.

W czasie wycieczki w rejonie Szczecina warto też odwiedzić miejscowość Kołbacz. Tu czeka wielka gratka dla miłośników historii. To wiekowe opactwo cysterskie, które zaliczane jest do grona najstarszych i najcenniejszych zabytków na terenie Pomorza Zachodniego. Ze wspaniałymi zabytkami można się też spotkać w Stargardzie Szczecińskim. Dumą miasta są liczne kamienice gotyckie oraz wzniesiony w XIII stuleciu kościół Najświętszej Marii Panny. Zachwycają tu również mury miejskie, które przyciągają uwagę pięknymi bramami. Dla miłośników romańskiej architektury ważnym celem wycieczki w rejonie Szczecina będzie z kolei Moryń, którego najcenniejszym zabytkiem jest romańska bazylika. Gotyckimi zabytkami może się również pochwalić Chojna oraz Cedynia. Ta ostatnia znana jest z ruin cysterskiego opactwa oraz kościoła z XIII wieku. Dla wielu turystów jest ona jednak przede wszystkim miejscem historycznej bitwy, którą stoczono w czasach Mieszka I. ci, którzy wybiorą się na Górę Czcibora, będą mogli zobaczyć upamiętniający to wydarzenie pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą.

Wycieczki w rejonie Szczecina każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. To miasto, podobnie jak i jego okolice, kusi też świetnym zagospodarowaniem turystycznym. Sprawna komunikacja oraz noclegi, które czekają tu na letników w niemal każdej miejscowości, to dodatkowe zalety dla planujących ciekawe wycieczki turystów. Dzięki nim odkrywanie piękna tej części kraju staje się znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym zadaniem.

Komentarze