Gdzie na narty? Ośrodki narciarskie w Polsce

Ośrodek narciarski - Kotelnica BiałczańskaPolskie góry w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością nie tylko latem, kiedy jest ciepło, świeci słońce, a piękne widoki robią ogromne wrażenie, ale także sezon zimowy zapewnia sporą dawkę atrakcji. Oczywiście góry mają swój urok o każdej porze roku, różnica polega na tym, że zimą nie wszędzie można się zapuszczać ze względu na ryzyko występowania lawin, na szczęście spacerowanie w śnieżnej aurze również pozwala na widokowe wrażenia. Dodatkowym atutem zimowej pory roku, są stoki narciarskie dla miłośników sportów narciarskich i snowboardowych. Dowiedz się, gdzie są ośrodki narciarskie w Polsce i gdzie można zjeżdżać na nartach?

Ciekawe miejsca na narty - ośrodki narciarskie w Polsce

Polska infrastruktura narciarska cieszy się coraz większym uznaniem nie tylko wśród narciarzy polskich - z roku na rok coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża na nasze rodzinne stoki. Polskie góry nie należą do najwyższych ale za to są świetnym rozwiązaniem dla narciarzy początkujących, jak również zaawansowani nie będą się nudzić. Możliwości jest naprawdę sporo, oprócz samych stoków, jest sporo ośrodków narciarskich oferujących naukę jazdy na nartach i snowboardzie z wykwalifikowanymi instruktorami dla osób dorosłych, ale także dla dzieci, a nawet tych w wieku przedszkolnym.

Planując ferie zimowe lub po prostu weekendowy wyjazd na narty, nie trzeba nawet posiadać własnego sprzętu, większość ośrodków narciarskich w Polsce posiada wypożyczalnię z kompletnym sprzętem, od kasków, po narty i buty. Podobnie jak umiejętności, przygoda z nartami wcale nie musi być poprzedzona długotrwałym szkoleniem. Ośrodki narciarskie w Polsce, oprócz stoków o różnym stopniu zaawansowania, oferują również bogatą ofertę szkółek narciarskich dla osób początkujących lub w ogóle zaczynających swoją przygodę narciarską, jak również dla dzieci.

Zdecydowanie jednym z najciekawszych ośrodków narciarskich jest Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska - to największy kompleks położony na Podhalu.

Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Na zboczach Kotelnicy (918m n.p.m.) i Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.), usytuowanych jest ponad 14 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, kilkanaście kilometrów tras biegowych, tor do tubingu oraz długi na 300 m snowpark. Dostępnych jest aż 9 wyciągów krzesełkowych, w tym 4 sześcioosobowe, 8 orczykowych i 3 taśmowe. Dla rodzin z dziećmi dostępne są szkoły narciarskie, wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Oprócz tego, gdy przyjdzie zmęczenie, odpocząć można w Termach Bania z basenami termalnymi, w których temperatura wody sięga nawet 36°C. Dla dzieci przygotowany jest wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami, rynnami i ślizgami. Dla gości z daleka zapewniony jest hotel z wieloma atrakcjami, takimi jak: nauka tańca lub gotowanie, po małpi gaj, dziecięce kino i salę zabaw.

Czarna Góra, Masyw Śnieżnika

Kolejnym ciekawym i zarazem jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich położonym w Masywie Śnieżnika jest Czarna Góra. Ośrodek oferuje trasy o różnej skali trudności o łącznej długości ponad 9200 metrów usytuowane na północno-wschodniej stronie Czarnej Góry (1205 m n.p.m) i Żmijowca (1153 m n.p.m). Każdy w zależności od stopnia zaawansowania znajdzie coś dla siebie, dla początkujących są polany narciarskie i trasy łatwe z niewielkim nachyleniem o dużej szerokości. Dostępne są szkoły narciarstwa dla dzieci dopiero zaczynających przygodę z nartami, jak również dla dorosłych. Na narciarzy bardziej doświadczonych czekają trasy czerwone, które są dłuższe i bardziej zróżnicowane, natomiast dla najbardziej doświadczonych i wymagających adrenaliny, przygotowane jest trasa czarno-czerwona o długości 1600 m.

Ośrodek narciarski - Masyw Śnieżnika

Ośrodek Zieleniec -  Duszniki Zdrój, Góry Orlickie

Ośrodek Zieleniec w Dusznikach Zdrój w Górach Orlickich należy do największych w Kotlinie Kłodzkiej i zarazem jest jednym z największych w Polsce. Znajduje się tu 34 trasy o łącznej długości 23 kilometrów. Większość tras jest oświetlona, co sprawia, że przyciąga amatorów jazdy po zachodzie słońca. Poziom trudności tras w głównej mierze należy do łagodnych, dzięki czemu jest dobrym miejscem dla dzieci, natomiast wytrawni narciarze również znajdą coś dla siebie. Zieleniec Ski Arena posiada 29 wyciągów, w tym 6 nowoczesne koleje kanapowe, a z wszystkich wyciągów można korzystać za pomocą jednego karnetu, który można zakupić nawet online. Zieleniec również posiada bogatą ofertę szkółek narciarskich, jak również place zabaw dla najmłodszych.

Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort, Masyw Klimczoka oraz Skrzycznego

Bardzo dobre warunki narciarskie oferuje również Szczyrk Mountain Resort, gdzie łączna długość tras mierzy aż 35 km i składają się na to 23 trasy, o różnych poziomach trudności, najdłuższa pojedyncza trasa ma 2,8 km długości. W większości stoki posiadają system sztucznego naśnieżania, co sprawia, że nawet gdy opady śniegu nie rozpieszczają, można korzystać z przyjemności szusowania. Do korzystania ze stoków służy 9 wyciągów, 1 gondolę, 3 orczyki i 5 wyciągów krzesełkowych. Również dostępne są karnety, które nabyć można online.

Jaworzyna Krynicka, Beskid Śląski

Dla mniej wymagających, którym nie zależy na dużej długości tras i wielu dodatkowych atrakcji, Jaworzyna Krynicka będzie dobrą propozycją. Pomimo, że ośrodek nie jest duży, to zapewnia świetne warunki amatorom narciarstwa biegowego, zjazdowego i snowboardu. Do dyspozycji jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości nieco ponad 8 km, wszystkie są naśnieżane, 4 z nich są dodatkowo oświetlone, co z pewnością przyciąga ulubieńców jazdy po zmroku. Znajduje się tu także snowpark oraz 400 metrowa trasa slalomowa. W Krynicy Zdrój znajduje się kolej gondolowa, która zawozi turystów na szczyt góry Jaworzyny, poza tym na górę można się dostać 4 osobową kolejką krzesełkową. Jest również 5 wyciągów orczykowych, w tym 1 dla dzieci, najmłodsi mogą też skorzystać z przedszkola narciarskiego, funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu.

Ośrodek narciarski - Jaworzyna Krynicka

Ośrodek Ski Arena Szrenica, Szklarska Poręba

Karkonosze pomimo niedużej wysokości, również posiadają dobre warunki narciarskie. Ośrodek Ski Arena Szrenica położony w Szklarskiej Porębie, oferuje 5 tras o łącznej długości blisko 12 km. 2 trasy są łatwe, 2 trudne, a 1 bardzo trudna, jej nachylenie miejscami wynosi prawie 50%. Wszystkie trasy są naśnieżane, do dyspozycji jest 20 wyciągów, w tym 6 na stokach Szrenicy. Najdłuższa trasa Lollobrigida mierzy 4400 m.

Kasprowy Wierch

Dla narciarzy zaawansowanych, a jednocześnie miłośników pięknych widoków, świetną propozycją będzie Kasprowy Wierch. Jest to niewątpliwie najpopularniejsza góra narciarska w Polsce o wysokości 1987 m n.p.m. Kasprowy oferuje dwie trasy, jedna prowadzi do hali Gąsienicowej o długości 1500 m, obsługuje ją 4 osobowa, nowoczesna kolej krzesełkowa. Druga trasa prowadzi do hali Goryczkowej i mierzy 2200 m, na tej trasie do dyspozycji jest stary dwuosobowy wyciąg krzesełkowy. Na górnej stacji znajduje się bar, restauracja, wypożyczalnia, serwis i szkółka narciarska.

Ośrodek narciarski - Kasprowy Wierch

Mimo, że ośrodki narciarskie w Polsce może nie dorównują tym w Alpach, to z pewnością w dużej większości dysponują doskonałą infrastrukturą, nowoczesnym sprzętem i świetnymi warunkami do jazdy na nartach i snowboardzie dla osób już zaawansowanych, jak również tych zaczynających dopiero przygodę z tym sportem. Prawie w każdym przypadku można liczyć na wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie z fachową kadrą szkoleniową.

Komentarze