Międzyzdroje to miasto leżące w województwie zachodnio - pomorskim. Miejscowość położona jest na wyspie Wolin. Ciekawostką jest fakt, że na terenie miasta znajduje się dyrekcja Wolińskiego Parku Narodowego. Według danych z 2010 roku, w mieście żyło 5479 mieszkańców. Międzyzdroje należą do jednych z najmniejszych miast turystycznych w paśmie polskiego wybrzeża. Ich powierzchnia to zaledwie 4,5 kilometra kwadratowego.
Geografia miasta
Miasto leży nad Zatoką Pomorską. Jego część znajduje się na terenie Morenowego Pasma Wolińskiego. Na terenie miasta łączą się obszary na których wcześniej znajdował się lodowiec, z obszarami naniesionymi przez morze. Dzięki temu w okolicach miasta można zobaczyć wydmy, torfowiska a także klify i wzgórza morenowe.
Historia miasta
Pierwsze zapiski na temat osad Żelazo i Kępieńce, znajdujących się nieco na południe od Międzyzdrojów, pochodzą z XII wieku. Wiek później w okolicach dzisiejszego centrum miasta powstała karczma, która stała się centrum lokalnej kultury i przyczyniła się do powstania w tym rejonie miasta. Po wojnie trzydziestoletniej miasto zostało opanowane przez Szwedów. Dopiero w wieku XVIII miasto zostało opanowane przez Prusaków. Warto również zaznaczyć, że aż do roku 1832 miasto to było zaledwie małą, rybacką wioską. Dopiero od tego roku notuje się bardzo szybki rozrost jego zabudowań. Jest to zasługą między innymi popularyzacji morskich kąpieli, które wiek wcześniej zostały rozsławione głównie przez Anglików.
Duże zmiany w architekturze miasta miały miejsce dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Dopiero wtedy na jego terenie powstał ośrodek solankowy, który przyciągnął dużą liczbę turystów. Kolejną ówczesną atrakcją miasta było charakterystyczne 300 - metrowe molo. Warto zaznaczyć, że podczas II Wojny Światowej miasto zostało oszczędzone. Po jej zakończeniu wróciło do Polski. Dziś jest jednym z najpopularniejszych, choć z pewnością bardzo niewielkim miastem o charakterze stricte turystycznym.
Główne atrakcje Międzyzdrojów
1. Muzeum Figur Woskowych - jest to muzeum prywatne, w którym mieści się aż 100 eksponatów. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie eksponaty na terenie Muzeum zostały wykonane przez firmę z Sankt Petersburga.
2. Planetarium Międzyzdroje - jest to jedno z najpopularniejszych planetariów na terenie kraju. I w zasadzie jedyne, które leży tuż nad morzem. Można tu oglądać wszystko - od wybuchów supernowych, po zaćmienie Słońca i Księżyca. Bardzo łatwo do niego trafić zwłaszcza, że znajduje się ono w pobliżu słynnego molo.
3. Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina - jest to miejsce wypoczynku dla wielu tutejszych turystów i mieszkańców. Na terenie Parku znajdują się ławki, fontanny i oczywiście stylowe lampy. Największą atrakcją tego miejsca jest jednak pomnik Fryderyka Chopina.
4. Oceanarium - w Międzyzdrojach działa jedno z czterech polskich oceanariów. Można tu zobaczyć słynnego rekina, ale też wiele innych, ciekawych gatunków ryb takich jak między innymi płaszczki czy mureny. Zaletą oceanarium jest możliwość przejścia bezpośrednio pod powierzchnią wody. Dzięki temu można przyjrzeć się morskim zwierzętom z bliska, w naturalnym środowisku ich bytowania.
5. Stella Matutina - jest to jedna z pierwszych kaplic funkcjonujących na terenie Międzyzdrojów. Powstała w roku 1902. Obecnie opiekę nad nią sprawują siostry boromeuszki. Warto również dodać, że tuż obok kaplicy funkcjonuje Dom Wypoczynkowy. Zarówno wspomniany Dom jak też i funkcjonująca kaplica, leżą tuż przy słynnym Parku im Fryderyka Chopina.
6. Promenada Gwiazd - znajdująca się tuż obok hotelu Amber Baltic najsłynniejsza ulica w Międzyzdrojach (i jedna z najsłynniejszych w Polsce), to miejsce, w którym najpopularniejsze osobistości polskiej kultury odcisnęły swoje dłonie.
7. Woliński Park Narodowy - jest to chyba największa atrakcja turystyczna Międzyzdrojów, aczkolwiek nie leży ona całkowicie na terenie tego pięknego miasta. W jego obrębie znajduje się dyrekcja tego Parku. Z kolei na terenie obszaru chronionego pod względem przyrodniczym, można zobaczyć między innymi charakterystyczne wydmy. Z kolei dla wszystkich miłośników fauny,Park przygotował między innymi zagrodę żubrów.
8. Kościół św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach - na terenie Międzyzdrojów znajduje się niewiele atrakcji architektonicznych o charakterze sakralnym. Jednym z nich jest wspomniany kościół, który został wybudowany pomiędzy 1860 a 1862 rokiem. Kościół, który podobnie jak większość budowli sakralnych został wybudowany w stylu neogotyckim, do dziś budzi podziw wśród wielu turystów.
9. Park linowy Bluszcz - jest to kolejna atrakcja turystyczna Międzyzdrojów, tym razem przeznaczona dla wszystkich miłośników szalonej wspinaczki po drzewach. Ciekawostką jest fakt, że obiekt ten powstał na terenie paku Tarzania. Obiekt znajduje się pomiędzy ulicami Bukową i Kolejową.
Bardzo popularną imprezą kulturalno-rozrywkową jest organizowany rok do roku w lipcu Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.
Podsumowując, Międzyzdroje to miasto, które pomimo swego niewielkiego rozmiaru posiada mnóstwo atrakcji o charakterze turystycznym. Warto je odwiedzić o każdej porze roku. Zwłaszcza, że późną wiosną i wczesną jesienią jest tu o wielu mniej turystów niż latem.
Komentarze