Pasma górskie w Polsce (wybrane)

Góry w PolsceMalownicze krajobrazy, niezwykła przyroda oraz ciekawe szlaki o różnym stopniu trudności od lat przyciągają w góry miłośników pieszych wędrówek. W Polsce znajduje się kilka pasm górskich, dzięki czemu z łatwością można znaleźć miejsca mniej oblegane przez turystów i w spokoju podziwiać niepowtarzalne widoki.

Tatry

To najwyższe pasmo górskie w Polsce, znajdujące się w łańcuchu Karpat. Malownicza Dolina Pięciu Stawów, najwyższy szczyt Polski - Rysy, Kasprowy Wierch czy też Giewont stanowią wizytówkę tych gór. Z uwagi na piękne, tatrzańskie widoki oraz dobrą infrastrukturę szlaków turystycznych miejsca te cieszą się dużą popularnością. Aby zatem uniknąć tłumów, warto udać się w Tatry Wysokie. Wymagają one jednak odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Tatry - pasmo górskie

Piękne widoki mona podziwiać także w Tatrach Zachodnich, w których znajdują się malownicze doliny - Dolina Kościeliska i Chochołowska. Nadają się one wprost idealnie do wspólnych, rodzinnych wędrówek. Z powodzeniem bowiem mogą się po nich poruszać osoby starsze i dzieci.

Karkonosze

To najwyższe, a przez wielu uważane także za najpiękniejsze, pasmo górskie w Sudetach, będące miejscem zamieszkania słynnego Ducha Gór - Karkonosza (Liczyrzepa). Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602m n.p.m.), z której rozpościera się niezwykła panorama. Niepowtarzalny widok sprawia, że jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów. Jeśli szukamy mniej obleganych szlaków, warto wybrać te prowadzące na Szrenicę i Kopę. Zimą bywa tam jednak tłumnie. Są to bowiem narciarskie centra.

Karkonosze - pasmo górskie

Niepowtarzalny urok tego pasma górskiego został doceniony już w 1959 roku, kiedy to na tych terenach utworzono Karkonoski Park Narodowy. Malownicze szczyty, cenne walory przyrodnicze, bogata fauna oraz liczne stawy i potoki sprawiają, że piesze wędrówki w Karkonoszach to naprawdę bezcenne doświadczenie.

Bieszczady

Wiele osób twierdzi, że Bieszczady to najpiękniejsze polskie góry, zwłaszcza w okresie jesiennym. Niemalże dziewicze obszary pasma sprawiają, że bieszczadzkie szlaki są niezwykle popularne wśród miłośników pieszych wędrówek. Nie trzeba się jednak obawiać, iż będzie na nich tłoczno. Jest to bowiem rozległy obszar, dlatego każdy turysta stroniący od tłumów znajdzie urokliwą trasę.

Bieszczady - pasmo górskie

Odwiedzić warto również słynne bieszczadzkie połoniny - Wetlińską i Caryńską. Są one nieco bardziej oblegane, zwłaszcza że można tutaj obserwować liczne zwierzęta w swym naturalnym środowisku, w tym niedźwiedzie, rysie, a nawet jelenie. Rozległe lasy, malownicze wzgórza oraz liczne doliny rzek i potoków sprawiają, że obszar ten jest niezwykle atrakcyjny turystycznie.

Pieniny

Swym wyglądem przypominają Tatry, są jednak od nich niższe. Najwyższy szczyt pasma - Wysokie Skałki - sięga 1049m n.p.m. Najpopularniejsze wierzchołki to jednak Trzy Korony oraz Sokolica z charakterystyczną pochyloną sosną.

Pieniny Dunajec

Największą atrakcją Pienin jest rzeka Dunajec, która tworzy niezwykle malowniczy krajobraz. Od kwietnia do października organizowane są tutaj popularne spływy tratwami flisackimi. Ich trasa wiedzie przez piękne zakątki przełomu Dunajca. Stanowi to niepowtarzalną okazję do obserwowania piękna przyrody. Będąc w Pieninach warto również odwiedzić piękny wąwóz skalny Homole.

Góry Stołowe

Położone są w województwie dolnośląskim. Swą nazwę zawdzięczają unikalnemu wyglądowi - ułożonym poziomo płytom piaskowca, które z pewnej odległości wyglądają jakby były płaskie jak stół. Nietypowe szczyty gór tworzą unikalny krajobraz, którego nie spotkamy w żadnym innym paśmie górskim na terenie Polski.

Góry Stołowe

Turystów przyciągają przede wszystkim niezwykłe kamienne formy, przypominające swym wyglądem grzyby. Jest to wynik tego, iż dolne partie piaskowca szybciej ulegają zniszczeniu aniżeli te położone wyżej. Inne ciekawe formy skalne, które znajdują się w Górach Stołowym są efektem procesu rozczłonkowywania i wietrzenia skał. Wyglądają imponująco i ciekawie, uatrakcyjniając każdą wędrówkę. Miejscem szczególnie wartym zobaczenia są tak zwane Błędne Skały, które tworzą charakterystyczny labirynt skalny.

Gorce

Położone są w województwie małopolskim. Znajdują się one na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, który chroni ich bogatą faunę i florę. Piękne widoki przyciągają turystów, zwłaszcza że szlaki w tym paśmie nie są tak tłumnie odwiedzane jak te w Tatrach, Bieszczadach czy też Pieninach. Cisza i nieskażona przyroda to największe atuty Gorców.

Góry Gorce

Główny Szlak Beskidzki, który biegnie przez Lubań, Turbacz, Kiczorę oraz Maciejową, pozwala odkryć piękno Gorców. Z uwagi na to, że pasmo to jest łagodne, wędrować mogą po nim także dzieci i osoby starsze. Z wierzchołków gór rozciąga się przepiękny widok na Tatry. Krajobraz uatrakcyjniają liczne źródła i wysięki wodne, lasy oraz polany.

Góry Świętokrzyskie

To jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce. Powstało w okresie zlodowacenia. To właśnie na tych szczytach odbywać miały się legendarne sabaty czarownic. Liczne głazy o zróżnicowanej wielkości i kształcie pokrywające powierzchnię gór to pozostałość po procesach zamarzania i rozmarzania oraz wietrzenia mechanicznego. Ta charakterystyczna gołoborza oraz piękne modrzewiowo-jodłowe lasy tworzą unikalny krajobraz gór, wart zobaczenia.

Góry Świętokrzyskie

Komentarze

Tosia
Fajne zdjęcia
Aneczka
Piękne mamy te góry!