Pojezierze Drawskie to region w północnej Polsce, część Pojezierza Zachodniopomorskiego, rozciągająca się od miejscowości Drawsko Pomorskie, rzeki Radwi do jeziora Lubnie. Jest to teren nizinny, wzniesienia sięgają tylko 200 metrów n.p.m. Ukształtowanie terenu jest uwarunkowane przez lodowiec, co skutkuję występowaniem licznych form polodowcowych, w tym moren i głębokich rynien, w których znajdują się jeziora.
Fauna i flora Pojezierza Drawskiego
Pojezierze Drawskie słynie z pięknych krajobrazów oraz różnorodnych gatunków zwierząt, zamieszkujących te tereny. Spotykane są tutaj liczne gatunki ssaków, gadów i płazów, występują też lęgowiska wielu gatunków ptaków, a w jeziorach aż roi się od ryb, co cieszy zapalonych wędkarzy. Jeśli chodzi o florę, wyróżniamy ekosystemy leśne, są to zarówno lasy liściaste, iglaste, jak i mieszane oraz ekosystemy wodne - rzeki i jeziora.
Jeziora na Pojezierzu Drawskim
Na pojezierzu się tu ponad 250 większych jezior o (powierzchnia powyżej 1 ha) oraz wiele mniejszych. Jeziora pojezierza są istnym rajem dla wędkarzy i żeglarzy.
Atrakcyjne turystycznie jeziora regionu to:
- Drawsko,
- Ińsko,
- Lubie,
- Pile,
- Bielsko,
- Dołgie,
- Siecino
- Krzemień
- Wierzchowo,
- Komorze,
- Lubicko Wielkie,
- Wąsosze,
- Żerdno
- Ciemino,
- Drężno,
- Świdno,
- Sarcze,
- Łobez,
- Krosino.
Drawski Park Krajobrazowy
W celu ochrony unikalnej fauny i flory regionu utworzono na tym obszarze Drawski Park Krajobrazowy. Wytyczony jest on w środkowej części pojezierza, zajmuje powierzchnię ponad 410 kilometrów kwadratowych. Siedziba władz parku mieści się w Złocieńcu. Na terenie Parku znajduje się osiem rezerwatów przyrody, w tym rezerwat przyrody Brunatna Gleba, stanowiący ciekawy przykład rezerwatu przyrody nieożywionej, gdzie obiektem ochrony jest nic innego jak… leśna gleba brunatna. Ciekawy jest także rezerwat przyrody Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały, gdzie chroniony jest ekosystem wodny w postaci jeziora ale i okoliczne torfowiska i trzęsawiska, a także okoliczne lasy: łęgi, olsy i bór bagienny. Podobny charakter ma rezerwat przyrody Torfowisko Toporzyk. Tam ochraniana jest rzadka roślinność torfowa, w tym paprotniki czy mchy. Pięknym rezerwatem jest Dolina Pięciu Jezior. Obejmuje on pięć jezior oraz okalające je zbiorowiska leśne. Przez rezerwat przebiegają dwa szlaki turystyczne, w tym czerwony Szlak Solny, biegnący z Czaplinka przez Połczyn Zdrój i Białogard aż do… Kołobrzegu. Na terenie parku znajduje się też rezerwat przyrody Przełom rzeki Dębnicy z dokładnie oznakowaną ścieżką przyrodniczą, pozwalającą na 10-kilometrowy spacer po okolicy. W parku wyznaczone są tez rezerwaty, chroniące okoliczne jeziora, zarówno ich fauną jak i florę - Jezioro Prosino celem ochrony fauny, głównie ptaków oraz florystyczny rezerwat chroniący Jezioro Czarnówek i rosnące nad nim rośliny reliktowe.
Zabytki na Pojezierzu Drawskim
Miasta regionu oferują wiele ciekawych miejsc, wartych zwiedzenia. W Drawsku Pomorskim znajdują się zabytkowe kościoły: późnogotycki kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego z XV wieku z pięknymi portalami oraz witrażami, jak również neoromański p.w. Św. Pawła Apostoła z początku XX wieku. W samym Drawsku Pomorskim na uwagę zasługuje tez układ miasta: to układ typowo średniowieczny, z doskonale zachowanymi fragmentami murów obronnych. W mieście mieści się też zabytkowy cmentarz wojenny, grodzisko średniowieczne oraz magazyn solny. W południowej części miasta znajduje się tak zwany poligon drawski, gdzie szkoli się wojsko polskie ale i brytyjskie czy holenderskie.
Ciekawe miejsca proponuje też niewielki ale urokliwy Szczecinek. Znajduje się tam neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP, ratusz miejski, parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy, zabytkowa wieża kościelna św. Mikołaja, zachowane południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich, spichlerze oraz piękny park miejski. Przez Szczecinek przebiega też wiele ciekawych szlaków turystycznych, w tym szlak rowerowy Zaczarowane Pejzaże. Warto wybrać się też do Bobolic, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć parafialną cerkiew prawosławną pod wezwaniem Wszystkich Świętych z początku XX wieku, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP oraz cmentarz ewangelicki. Na uwagę zasługuje też miasteczko Czaplinek. Zabytkami są tam kościół pw. Świętej Trójcy z XIII wieku z piękną, klasycystyczną amboną, neoromański kościół ewangelicki, ratusz, drewniana dzwonnica oraz układ urbanistyczny miasta. Miasteczko leży nad Jeziorem Drawsko, gdzie znajduje się miejskie kąpielisko. Jednym z najpopularniejszych miast regionu jest miejscowe uzdrowisko, Połczyn-Zdrój. Znajduje się tam piękny Park Zdrojowy z wieloma obiektami sanatoryjnymi oraz uzdrowiskowymi.
Atrakcje turystyczne na Pojezierzu Drawskim
Pojezierze Drawskie oferuje szereg ciekawych atrakcji turystycznych, które sprawiają, że region ten jest tak popularny wśród przyjezdnych. W gminie Czaplinek znajduje się wieś Stare Drawsko, która słynie z niezwykłych ruin zamku Drahim z przełomu XIV-XVII wieku. Zamek w czasach swej świetności użytkowany był przez zakonników, w tym templariuszy oraz joannitów. Istniała tam mennica oraz rezydowali polscy królowie. Od czasów rozbiorów zamek jest ruiną, gdyż został spalony przez wojska rosyjskie. Dziś jest udostępniony zwiedzającym, odbywają się tam wydarzenia kulturalne, w tym turnieje rycerskie.
Kolejną atrakcją regionu jest pomnik rybaka w Czaplinku. Monument przedstawia Pawła Wasznika, który - według legendy - pośpieszył miastu z pomocą, gdy Krzyżacy planowali opanować zamek Drahim. Jego rola polegała na spuszczeniu z okna sieci rybackiej, po której do zamku dostali się polscy rycerze, którzy zrównoważyli siły wroga. W Czaplinku znajduje się też kolejna atrakcja turystyczna, a mianowicie drewniana dzwonnica kozłowa. Zlokalizowana jest ona niedaleko kościoła Świętej Trójcy, który odbudowano po pożarze, jednak bez wieży. Jej funkcję pełni właśnie owa dzwonnica.
Aktywny wypoczynek na Pojezierzu Drawskim
Pojezierze Drawskie zachęca do aktywnego wypoczynku, w tym uprawiania sportów. Liczne jeziora sprzyjają przyjemnym i relaksującym kąpielom oraz nurkowaniu. Turystyka kwitnie zwłaszcza nad jeziorem Drawsko oraz jeziorem Lubie. Oba znajdują się w gminie Czaplinek, mogą poszczycić się estetycznymi plażami oraz przystaniami. Jeziora sprzyjają też wędkowaniu. Warto zdecydować się również na poznanie okolicznych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych, jak i kajakowych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Szlak kajakowy Drawy im. ks. kard. Karola Wojtyły. Drawa jest dopływem Noteci, znajduje źródło we wsi niedaleko Połczyna Zdroju. Przepływa przez kilka jezior. Znajdują się na niej elektrownie wodne. Szlak początek bierze w miejscowości Czaplinek i biegnie aż do miejscowości Krzyż. Tam również znajduje się kilka ciekawych zabytków, w tym zabytkowy kościół czy budynek dworca kolejowego. Na trasie spływu możemy być narażeni na większe fale oraz boczny wiatr. Nie mniej jednak jest to jedna z największych i najciekawszych atrakcji regionu.
Infrastruktura turystyczna Pojezierza Drawskiego
Pojezierze Drawskie może poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, obejmującą hotele, pensjonaty, kwatery prywatne czy schroniska młodzieżowe. Na uwagę zasługuje również baza gastronomiczna, czyli liczne restauracje, bary, stołówki oraz puby. Wieczorami warto korzystać z oferty rozrywkowej i wybierać się do miejscowych lokali z muzyką lub amfiteatrów, gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty plenerowe, np. w amfiteatrze w Parku Zdrojowym w Połczynie Zdroju.
Źródła:
- fotografia - www.morzeprzygody.eu
- mapa - www.scholaris.pl
Komentarze