Pojezierze Wielkopolskie - mapa, jeziora, miasta, atrakcje turystyczne

Pojezierze WielkopolskiePojezierze Wielkopolskie jest jednym z najpiękniejszych na terenie naszego kraju. Znajduje się w północno-zachodniej Polsce, to makroregion z wyjątkowo ciekawym ukształtowaniem terenu oraz wieloma atrakcjami turystycznymi.

Kilka słów o Pojezierzu Wielkopolskim

Pojezierze Wielkopolskie podzielić można na Pojezierze Kujawskie, Pojezierze Poznańskie, Pojezierze Gnieźnieńskie, Pojezierze Chodzieskie. Wyróżniamy tu też Równinę Wrzesińską, Równinę Inowrocławską, Poznański Przełom Warty. Pojezierze, jak wskazuje nazwa, to tereny z duża ilością jezior i właśnie tak jest - znajduje się ich tutaj ponad tysiąc.

Pojezierze Wielkopolskie

Jeziora

Największym i jednocześnie najbardziej znanym jest rynnowe Jezioro Gopło, zajmujące powierzchnię około 22 km² (głębokość maksymalna - 16m). Najgłębszym jest jezioro Powidzkie (o maksymalnej głębokości 46 m) - jego powierzchnia to około 11 km².

Inne ciekawe turystycznie jeziora:

  • Budzisławskie
  • Dominickie
  • Chrzypskie
  • Licheńskie
  • Ławickie
  • Mierzyńskie
  • Mikorzyńskie
  • Niedzięgiel
  • Ostrowickie
  • Ślesińskie
  • Śremskie
  • Wąsoskie
  • Wielkie
  • Zbąszyńskie

Miasta

Największe miasta pojezierza to:

  • Poznań - około 540 tys. mieszkańców
  • Gniezno - około 70 tys. mieszkańców
  • Konin - około 76 tys. mieszkańców (na obrzeżach pojezierza)
  • Inowrocław - około 75 tys. mieszkańców (na obrzeżach pojezierza)

    Fauna i flora Pojezierza Wielkopolskiego

    Fauna Pojezierza Wielkopolskiego obejmuje wiele gatunków zwierząt. Spotkać tu można gatunki typowo lądowe, a tym ptaki, np. drop zwyczajny, jak i wodne. Nie da się ukryć, że to właśnie ekosystemy wodne przeważają na tym terenie. Wiąże się to z występowaniem charakterystycznych dla nich zbiorowisk roślinnych, w tym terenów bagiennych, szuwarów, torfowisk, wilgotnych łąk, występują również gatunki stepowe. W lasach przeważają łęgi, bory sosnowe, brak za to buczyn. W ukształtowaniu terenu widoczne są formy, charakterystyczne dla krajobrazu polodowcowego, w tym moreny czołowe i boczne. Przeważają gleby żyzne, bagienne.

    Turystyka na Pojezierzu Wielkopolskim

    Turystyka bardzo dynamicznie rozwija się w tym rejonie, zarówno ze względu na bliskość różnych jezior, jak i inne, ciekawe miejsca. Rozwija się tutaj turystyka piesza, rowerowa oraz wodna. Przykładowo Jezioro Powidzkie to raj dla wielbicieli pływania, nurkowania oraz żeglowania.

    Jezioro na Pojezierzu Wielkopolkim

    Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na Pojezierzu Wielkopolskim

    Pojezierze Wielkopolskie zachwyca wspaniałą scenerią jak również miejscowościami, na terenie których czekają na turystów bezcenne zabytki. Nie bez powodu jest tak chętnie odwiedzane przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Polsce chcą uznać miejsca związane z jej początkami. Ważnym miejscem dla nich jest Gniezno, w którym znajduje się słynna Katedra Gnieźnieńska z zabytkowymi Drzwiami Gnieźnieńskim z wyrytymi w drewnie scenami z życia Świętego Wojciecha, męczennika i jednocześnie patrona miasta. Znajduje się tam także niezwykle interesujące Muzeum Początków Państwa Polskiego. Pozwala nam na poznanie historii naszego narodu i kraju dzięki licznym wystawom stałym i czasowym, wzbogaconym o ciekawe projekcie filmów, również w wersji 3D. Kto znajdzie się w tej części Polski, ten będzie mógł również urządzić wycieczki do tak ważnych dla polskiej historii miejsc, jak Biskupin czy też stanowisko archeologiczne w Ostrowie Lednickim.

    Pojezierze Wielkopolskie może się też pochwalić ciekawymi zabytkami dawnej architektury, a do najcenniejszych perełek można tu zaliczyć rezydencję w Kórniku oraz w Rogalinie. Łagów oraz Kościan to kolejne punkty, które warto uwzględnić w programie wycieczki. Nad brzegiem jeziora Gopło jest Kruszwica. Znajduje się tam słynna Mysia Wieża, z którą wiąże się legenda o Królu Popiele.

    Zamek w Kórniku

    Zamek w Kórniku

    Mysia Wieża

    Mysia Wieża

    Należy oczywiście wybrać się też do największego miasta regionu, Poznania. Znajduje się tam wiele ciekawych zabytków, w tym pozostałości murów miejskich, renesansowy Ratusz, Palmiarnia w Parku Wilsona oraz dzielnica Ostrów Tumski. Perełkami miasta są oczywiście Zamek Królewski, Odwach oraz zabytkowa Waga Miejska. W Poznaniu nietrudno się zrelaksować. Sprzyja temu wiele miejsc, w tym Centrum Nauki, Sztuki i Biznesu Stary Browar, ZOO ze Słoniarnią, Park Wodny Termy Maltańskie oraz liczne tereny zielone nad Jeziorem Maltańskim. W Poznaniu czeka na nas także wiele innych atrakcji, w tym coroczne Międzynarodowe Targi Poznańskie, największego tego typu wydarzenie w naszym kraju. Można tam spotkać znanych wystawców z całego świata.

    Atrakcje czekają nas też we Wrześni, gdzie znajduje się zabytkowy Pałac na Opieszynie oraz Pomnik Dzieci Wrzesińskich, upamiętniających wydarzenia II wojny światowej. Inowrocław jest z kolei miejscowością uzdrowiskową. Znajdują się tutaj tężnie solankowe, nieco mniejsze od tych w Ciechocinku, nie mniej jednak ich popularność stale rośnie. Warto zobaczyć tu też neogotycki Ratusz oraz romański Kościół pw. Imienia NMP. Z kolei w Chodzieży warto zobaczyć zabytkowy Kościół Świętego Floriana, Straszny Dwór, zabytkowy budynek sądu, sanatorium oraz Domy Tkaczy. To tutaj znajduje się również znana i ceniona fabryka porcelany. A kto zechce wypoczywać na łonie natury, ten koniecznie powinien zajrzeć na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego.

    Liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że Pojezierze Wielkopolskie staje się jednym z najważniejszych regionów turystycznych w Polsce, a o jego walorach można opowiadać godzinami. Nie brak tu wspaniałych jezior i pięknych krajobrazów, nie brak tu również miejsc, które zachwycają ciekawą historią.

    Źródło mapy - http://www.scholaris.pl

    Komentarze