Szczawnica - uzdrowisko, atrakcje, wypoczynek

SzczawnicaSzczawnica to niewielka i malowniczo położona miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa, w południowej Polsce, w województwie małopolskim, niedaleko Nowego Targu, w Beskidzie Zachodnim, a dokładniej Beskidzie Sądeckim. Przepływa przez nią potok Grajcarek, który stanowi dopływ Dunajca. Za nim wznosi się już pasmo Pienin. W Szczawnicy mieszka około 6000 osób.

Historia Szczawnicy

Pierwsze wzmianki o miejscowości Szczawnica pochodzą z początku wieku XV, choć na tym terenie ludność osiedlała się już o wiele wcześniej. Szczawnica była parafią, wsią zarządzał sołtys. Jeszcze przed rozbiorami Polski ziemie te, łącznie ze Szczawnica trafiły w ręce Austrii, po rozbiorach dostały się pod panowanie dynastii Habsburgów. Na początku XIX wieku zaczęto tworzyć dzielnicę uzdrowiskową, prawa miejskie nadano miasteczku w 1967 roku. Dziś Szczawnicę można nazywać jednym z bardziej modnych kurortów w tej części kraju.

Szczawnica jako uzdrowisko

Szczawnica to popularna miejscowość uzdrowiskowa, uzdrowisko istnieje tam blisko 200 lat. Składa się na nie kilka obiektów uzdrowiskowych, w tym inhalatorium, zabytkowy budynek, usytuowany w samym sercu Parku Zdrojowego. Znajdują się tam miejsca noclegowe dla 30 osób, a z inhalacji solankowych skorzystać mogą osoby  różnym wieku. Miasteczko słynie także ze zdrowotnych wód leczniczych, które wydobywane są na tym terenie z aż dwunastu źródeł. Posiadają one własne pijalnie wody, gdzie można skosztować smacznych płynów o zdrowotnych własnościach. Najbardziej popularna jest szczawnicka woda Stefan. Zaleca się ją osobom, borykającym się ze schorzeniami układu oddechowego, uważać na nią powinni z kolei Ci, którzy cierpią na problemy żołądkowe. Im polecana jest za to woda Pitoniakówka oraz woda Helena, doskonalą zwłaszcza w łagodzeniu objawów wrzodów żołądka. Na zaparcia oraz inne dolegliwości pokarmowe doskonałe jest picie wody Magdalena. Z kolei woda lecznicza Szymon zalecana jest w przypadku chorób żołądkowych, w tym nieżytu żołądka, nadkwasoty, zaparć ale również otyłości, skazy moczanowej oraz nerwic. Stosuje się ją do sporządzania leczniczych kąpieli oraz przy rekonwalescencji oraz anemii. Woda Józefina polecana jest osobom, borykającym się z astmą, stanami zapalnymi dróg oddechowych, nieżytem gardła i nosa, rozedmą płuc. Jest zalecana jest osobom otyłym. Woda Jan doskonale radzi sobie z łagodzeniem dolegliwości pokarmowych, w tym nadkwasoty, jak i zaleca się jej picie w leczeniu chorób dróg oddechowych. Stosuje się ją także do sporządzania zdrowotnych kąpieli mineralnych. Woda lecznicza Wanda polecana jest alergikom oraz osobom, cierpiącym na podagrę. Wód spróbować można w Pijalni, zabytkowym budynku w Parku Zdrojowym, jest ona czynna w ciągu tygodnia, jak i - nieco krócej -  w niedziele i święta.

Atrakcje w Szczawnicy oraz okolicach

Największą atrakcją Szczawnicy jest oczywiście Park Zdrojowy z zabytkowymi zabudowaniami. Budynki pochodzą z XIX oraz XX wieku. Znajduje się tutaj również najdłuższy deptak w naszym kraju, znany jako Promenada w Szczawnicy. Ma długość prawie 2 kilometrów, a wzdłuż niego zlokalizowane są altanki oraz ławeczki, sprzyjające odpoczynkowi w czasie spaceru. Warto wybrać się także w okolice Szczawnicy, np. na Wąwóz Homole. Nietrudna trasa i piękne widoki to idealne połączenie na słoneczny dzień wakacji. Kolejną propozycją jest wycieczka nad Wodospad Zaskalnik. Miłośników sportów zaprasza pobliska Palenica, ze znajdującym się tam wyciągiem narciarskim i torem saneczkowym. A może zwiedzanie? W pobliskiej wsi Jaworki znajduje się zabytkowa cerkiew. Niecałe 30 kilometrów od Szczawnicy znajduje się piękne Jezioro Czorsztyńskie, znad którego można podziewać zapierającą dech w piersiach panoramę Pienin. Po jeziorze organizowane są rejsy turystyczne, a nad jego brzegiem wznoszą się ruiny zamku czorsztyńskiego. Z kolei w pobliskiej Niedzicy znajduje się Zamek Dunajec. Pochodzi on z XIV wieku, jest jednym z najlepiej zachowanych polskich zamków gotyckich. Dziś znajduje się w nim muzeum oraz lokale gastronomiczne, w tym kawiarnia oraz restauracja.

Wypoczynek w Szczawnicy i okolicach

Poza uzdrowiskiem i szeroka oferta pobytów zdrowotnych, Szczawnica oferuje również wiele innych atrakcji, zarówno dla amatorów spokojnego, jak i aktywnego wypoczynku. Na wielbicieli relaksu czekają spacery po okolicy. Przez Szczawnicę przechodzi wiele szlaków turystycznych, w tym szlak czerwony, prowadzący ze Szczawnicy Dolnej, dalej Drogą Pienińską do miejscowości Czerwony Klasztor, gdzie znajduje się zabytkowy zespół klasztorny dwóch zakonów: kamedułów oraz kartuzów. Dalej szlak prowadzi malowniczą drogą nad przełomem Dunajca. Ze Szczawnicy niebieskim szlakiem można dostać się w Pieniny, a mianowicie na sam szczyt Trzy Korony. Na wielbicieli aktywnego wypoczynku czekają oczywiście pełne wrażeń spływy Dunajcem oraz rafting.

Baza noclegowa i rozrywkowa Szczawnicy

W Szczawnicy znajduje się wiele obiektów noclegowych, w tym hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Zlokalizowanych jest tu wiele domów wczasowych oraz uzdrowiskowych, proponujących wczasy z myślą nie tylko o wypoczynku ale i zdrowiu. Wieczorami warto korzystać z oferty rozrywkowej, wybierając się do okolicznych klubów, pubów i innych lokali z muzyką, w tym muzyką na żywo. Latem pilnujmy listy koncertów w mieście: w plenerze odbywa się wiele interesujących wydarzeń muzycznych z udziałem znanych gwiazd.

Komentarze