Uzdrowisko Rymanów-Zdrój

Rymanów ZdrójWieś uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim w gminie Rymanów. Leży nad rzeką Tabor i około 2 km od miasta Rymanów. Założycielami Rymanowa Zdrój byli Anna i Stanisław Potoccy, a odkrycie źródełka leczniczego przez ich syna Józefa w 1879 roku dało początek dziejom Rymanowa Zdrój. Szczegółowe badania wód potwierdziły ich cenne zalety oraz silne stężenie jodu i żelaza.

W roku 1928 Rymanów Zdrój uznano za uzdrowisko i od tej pory zaczęły powstawać sanatoria i obiekty lecznicze. Profil leczniczy Rymanowa Zdroju oparty jest na szczególnych walorach przyrodoleczniczych klimatu oraz wód mineralnych. Unikalność klimatu polega na tym, że wykazuje on cechy klimatu górskiego, a dzięki znacznej zawartości jodu również cechy klimatu morskiego. Charakteryzuje się również dużą zawartością ozonu, soli i względnie wysoką wilgotnością powietrza.

Co można leczyć w Rymanowie Zdrój?

  • choroby górnych dróg oddechowych - nawracające zapalenia gardła, migdałków i krtani, zapalenia zatok, schorzenia górnych dróg oddechowych na tle alergicznym,
  • choroby dolnych dróg oddechowych - zapalenia oskrzeli i płuc, dychawicę oskrzelową, choroby płuc, rozedmę płuc,
  • choroby układu krążenia - chorobę niedokrwienną serca, stany po zawale mięśnia sercowego, stany po operacjach kardiochirurgicznych, nadciśnienie tętnicze,
  • choroby ortopedyczno - urazowe oraz reumatologiczne - chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, dysfunkcje narządu ruchu w następstwie zmian przeciążeniowych, stany po urazach, reumatoidalne zapalenie stawów, wrodzone deformacje narządu ruchu, skoliozy i wady postawy,
  • choroby nerek i dróg moczowych - przewlekłe zakażenia dróg moczowych, kamicę układu moczowego, stany pooperacyjne wad wrodzonych układu moczowego.

W uzdrowiskach i sanatoriach wykonuje się pełną gamę zabiegów, szczególnie cenne są te z wykorzystaniem surowców naturalnych. Na bazie wód wykonuje się kuracje pitne, inhalacje, kąpiele mineralne, kinezyterapię w basenach. Cenną borowinę pozyskiwaną z tutejszych torfowisk wykorzystuje się do kąpieli zawiesinowych, jonoforezy. Szeroki jest też wachlarz zabiegów z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, termoterapii czy kinezyterapii.

Główna Pijalnia Wód Mineralnych, położona jest w centralnej części malowniczego parku zdrojowego. Odwiedzający mogą w niej skorzystać z kuracji pitnej wodami leczniczymi: "Tytus" przy chorobach układu oddechowego, chorobach wieku dziecięcego, układu krążenia, przemiany materii, zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, "Klaudia" - przy chorobach wieku dziecięcego, nieżytów żołądka, chorobach skóry, miażdżycy, zmian gośćcowych i "Celestynka", która wskazana jest przy wadliwych przemianach materii, choroby skóry, miażdżyca tętnic, zmiany gośćcowe mięśni i nerwów, niedomogi gruczołów dokrewnych. Wewnątrz budynku Pijalni można również zobaczyć źródła, z których czerpie się wodę. W szpitalu uzdrowiskowym "Zimowit" oraz "Eskulap" zlokalizowane są ujęcia źródeł wód mineralnych.

W roku 1980 oddano do użytku rozlewnię wód mineralnych. Zakład prowadzi butelkowanie mineralnych wód leczniczych. Oprócz wód i napojów mineralnych, uzdrowisko w swojej ofercie ma szereg produktów kosmetycznych z linii "Celestin" produkowanych na bazie wód mineralnych z dodatkiem wyciągów ziołowych.

Wśród kuracjuszy nie brakowało ludzi wybitnych i znanych. Leczył się tam m.in. Stanisław Wyspiański, Kornel Makuszyński czy Ludomir Różycki.

Atrakcją Rymanowa Zdrój oprócz uzdrowisk jest wiele szlaków pieszych, z których mogą korzystać zarówno kuracjusze jak i turyści. Trzy szlaki prowadzące od Rymanowa Zdrój do Iwonicza Zdrój. Ścieżki spacerowe w samym Rymanowie Zdrój, ścieżki przyrodnicze, ścieżki zdrowia oraz trasy rowerowe, skąd można podziwiać piękny krajobraz Beskidu Niskiego. Dla miłośników zabytków atrakcją będą drewniane wille, pamiętające początki uzdrowiska oraz kościół neogotycki będący dawną kaplicą zdrojową.

Baza noclegowa Rymanowa Zdrój jest bardzo szeroka i urozmaicona, począwszy od agroturystyki i kwater prywatnych po pensjonaty i hotele. Najlepszą opcją finansową jest oczywiście nocleg łącznie z wyżywieniem, a takich ofert w Rymanowie Zdrój nie brakuje. Baza gastronomiczna również jest bardzo szeroka i bogata. Do najczęściej odwiedzanych lokali gastronomicznych oferujących dania regionalne i nie tylko należą "Zielony Domek" usytuowany niemalże w środku parku zdrojowego na ul. Parkowej czy "Kasztanowy Dwór" mieszczący się przy ul. Kasztanowej.

Pobyt w Rymanów Zdrój niezależnie od tego, czy czy ma charakter sanatoryjny, czy turystyczny, nie wątpliwie przyniesie wiele korzyści nie tylko zdrowotnych. Zapewni również miłe chwile w przyjemnym otoczeniu, pozwoli wyciszyć się, nabrać sił, odpocząć w otoczeniu gór i przepięknego krajobrazu.

Źródło zdjęcia - http://maria-anna-maria.blogspot.com

Komentarze