Przyroda Podkarpacia

Dolina rzeki San - PodkarpacieDla kogo Podkarpacie może się okazać wyjątkowo kuszącym celem wycieczki? Wspaniałe atrakcje czekają tu na miłośników drewnianej architektury, nie brak tu również pięknych zamków i magnackich rezydencji. Warto jednak pamiętać, że Podkarpacie to przede wszystkim obszar kuszący pięknymi krajobrazami i przyrodniczymi ciekawostkami. Jakie atrakcje czekają w tej części kraju na turystów-przyrodników?

Bieszczadzki Park Narodowy

Dla wielu miłośników przyrody Podkarpacie to przede wszystkim dzikie Bieszczady. Piękne połoniny, wspaniałe kompleksy leśne oraz bogaty świat zwierząt - oto atrakcje, którymi przyciągają naszą uwagę tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowy. Żubry i niedźwiedzie, wilki oraz ptaki drapieżne - to one rządzą w tej części Podkarpacia. Dzięki nim wędrówka bieszczadzkimi szlakami staje się wyjątkową przygodą dla każdego, kto kocha naturę i piesze wyprawy.

Magurski Park Narodowy

Atrakcyjnym celem wypraw dla miłośników górskich wędrówek jest obszar Magurskiego Parku Narodowego, obejmujący najpiękniejsze partie Beskidu Niskiego, jest atrakcyjnym celem wypraw dla miłośników górskich wędrówek. Ciekawe szlaki, piękne widoki oraz potężne kompleksy leśne - oto walory, dzięki którym ten park cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów-przyrodników. Co można tu zobaczyć? Fragmenty Puszczy Karpackiej ze starodrzewiem bukowym i jodłowym, około 200 gatunków zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową, tajemnicze pomniki przyrody ze słynnym Diablim Kamieniem na czele - oto najważniejsze atrakcje, dzięki którym Magurski Park Narodowy jest cenionym kierunkiem wypraw.

Park Krajobrazowy Doliny Sanu

San, główna rzeka Podkarpacia i jeden z najważniejszych elementów tutejszego pejzażu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dolina tej rzeki przyciąga i miłośników biernego wypoczynku, i tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie na łonie natury. Park Krajobrazowy Doliny Sanu to malownicze tereny, piękne lasy oraz niezwykły świat fauny i flory, którego odkrywanie stanie się dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem.

Park Krajobrazowy Gór Słonnych

Drugim parkiem krajobrazowym, którego tereny są ciekawym kierunkiem niejednej wycieczki, jest Park Krajobrazowy Gór Słonnych. O jego popularności decyduje piękna sceneria oraz bliskość Sanoka, na terenie którego bez problemów można znaleźć tanie noclegi przez cały rok. Jakie atrakcje czekają na turystów w Górach Słonnych? Słone źródła to jedna z najważniejszych ciekawostek, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówki po tym terenie. Nie brak tu również miejsc roponośnych, które również wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

W trakcie wędrówki przez tereny Podkarpacia warto się też zatrzymać w tym miejscu, w którym można się nacieszyć najważniejszą atrakcją przyrodniczą Roztocza. Jest nią Puszcza Solska, kusząca wspaniałymi lasami, bagnami oraz torfowiskami. Rosiczki, storczyki i bluszcze, bociany czarne i cietrzewie - oto powody, dla których warto lepiej poznać tereny tego parku.

Rezerwat przyrody "Gołoborze"

W rejonie Baligrodu czeka jedna z najważniejszych atrakcji przyrodniczych, jakimi zachwyca miłośników natury Podkarpacie. To rezerwat przyrody "Gołoborze", który przyciąga skalnym rumowiskiem - zjawiskiem wyjątkowo rzadkim na takich wysokościach.

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach jest jednym z ciekawszych punktów na mapie Podkarpacia. Wizyta w tym miejscu to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika przyrody. Co można tu zobaczyć? Główna atrakcja to 3800 gatunków roślin, które zostały podzielone na kilka działów. Dzięki temu każdy może tu pospacerować w pięknym otoczeniu, a jednocześnie – poszerzyć swą wiedzę na temat niezwykłego świata roślin.

Rezerwat przyrody "Kalwaria Pacławska"

Kalwaria Pacławska jest miejscem atrakcyjnym i dla miłośników zabytków i dla pątników. Wiele atrakcji czeka tu również na miłośników przyrody. Na terenie tutejszego rezerwatu czekają na nich takie ciekawostki, jak lasy grądowe oraz skupiska buczyny karpackiej. Na terenie tego rezerwatu można również spotkać puchacza i bociana czarnego, dzięki czemu te tereny stają się atrakcyjnym kierunkiem wycieczki również dla ornitologów.

Rezerwat przyrody "Góra Sobień"

"Góra Sobień" jest rezerwatem atrakcyjnym i dla miłośników pięknych widoków, i dla tych, którzy w czasie wycieczki w rejonie Sanoka zechcą poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii. Dla jednych ten rezerwat to wspaniałe lasy łęgowe, dla innych - ruiny zamku Sobień. Ta pamiątka związana z rodem Kmitów przyciąga uwagę turystów, a sama góra Sobień jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Rezerwat przyrody "Sine Wiry"

"Sine Wiry” to jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Polsce. Co można tu zobaczyć? Główną atrakcją jest tu malowniczy przełom rzeki Wetliny, która próbuje się tu przebić przez potężne progi skalne. Taki widok na każdym może zrobić ogromne wrażenie, warto zatem wizytę na terenie tego rezerwatu uwzględnić w programie swej przyrodniczej wycieczki po Podkarpaciu.

Rezerwat przyrody "Lisia Góra" w Rzeszowie

Z przyrodniczymi ciekawostkami można się spotkać nawet na terenie podkarpackich miast. "Lisia Góra", będąca jednym z ciekawszych punktów na planie Rzeszowa, jest na to najlepszym dowodem. Rezerwat ten to przede wszystkim lessowe skały, pomnikowe dęby oraz łąki porośnięte dzikim bzem.

Podkarpacie to wyjątkowy region, a jego przyrodnicze atrakcje mogą oczarować każdego. Tu każdy z nas będzie mógł nacieszyć się pięknymi widokami, spędzić czas w aktywny sposób, a jednocześnie nacieszyć się naturą i jej potęgą.

Komentarze